czwartek, 22 maja 2014

A jednak wzrost i to stały!

Tak to pewne - od około 7 miesięcy zanotowaliśmy więcej transakcji i wyższe ceny mieszkań niż w poprzednim okresie. I choć w dwóch ostatnich miesiącach wg ICM nastąpił spadek, to naszym zdaniem, nie zmienia to ogólnej tendencji rynkowej.

A teraz konkrety: po trwającym do lutego br. nieprzerwanym, siedmiomiesięcznym wzroście wartości Indeksu Cen Mieszkań kwiecień był drugim z rzędu miesiącem, w którym nastąpił jego spadek. W porównaniu z marcem wartość ICM spadła o 1,9 pkt., a od odczytu w lutego br. – najwyższego w ciągu ostatnich 14 miesięcy – dzieli go 4,7 pkt. Jednocześnie jednak obecna wartość ICM jest wyższa od najniższej – opublikowanej przez portal Domy.pl w lipcu 2013 r. – o 16,4 pkt.

Indeks Cen Mieszkań (ICM), o którym tu mówimy, wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych  mieszkań wystawionych do sprzedaży w m.in. portalach Domy.pl, morizon.pl, Oferty.net, Bezposrednie.com, obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice) ważoną liczbą mieszkańców tych miast.

Wg naszych obserwacji ceny nieruchomości ustabilizowały się i stale wykazują lekką tendencję wzrostową. Spadek, o którym mówi się w raporcie Domy.pl, którego fragment zacytowaliśmy, nie dotyczy rynku szczecińskiego i nie dotyczy też nieruchomości z regiony, w którym działamy. Co najważniejsze dla zainteresowanych zbyciem nieruchomości - zwiększyła się ilość chętnych na zakup, stąd pewna równowaga pomiędzy zasadami rynku kupujących i sprzedających czyli podażą i popytem.

Zmiany cen może śledzić każdy zainteresowany rynkiem nieruchomości, wystarczy wejść - na przykład - na naszą stronę, by sprawdzić ile dziś jest warte mieszkanie w zadbanej kamienicy lub lokum nad morzem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Oferta ekskluzywna

Oferta ekskluzywna Zdarzyło się Państwu spotkać z jedną ofertą, z różnymi cenami i informacjami? To chaos informacyjny. Klienci częst...